Yeni bir Krallığın ilk adımları: Aile tanışması


3 yıllık bir tanışma ve anlaşma veyahut anlaşamama sonrası tarih 4 Ağustos 2017’yi gösteriyorken saat 21.00 sularında gerçekleşiyor olaylar..

İki büyük aile barış antlaşması müzakereleri için buluşacak. Tarihin gösterdiği üzere barış için gidilen bu buluşma savaşa da sebep olabilir, çünkü aileler birbirlerini tanımıyor. Prens Prensesi görmüş aşık olmuş, aşık etmiş kendine.. Aileler başka bir detay bilmiyor…

Zamanda yolculuk her insana bahşedilmiş bir şey değildir, bu yeteneğimi kullanmak istiyorum ve saat 17.00 sularına gitmek istiyorum.. Aman Allah’ım, o saatlerde Prensimiz Çınar güzellik uykusunda, Prensesimiz Öksüz ise 21.00 sularında meydana gelecek büyük patlama için hazırlık peşinde, her şey en ince ayrıntısına kadar güzel olmalı. Odada oraya ait olmayan tek bir şey bulunmamalı, tozlar ortadan kaldırılmalı ve ikramlıklar midelere inmek için tüm emir komutalara uymalı, isyan çıkarmaları düşünülemez bile.. Hepsi kutsal bir görev için orada, Prens ve ailesinin gözüne girebilmek..

Prensimiz saat 20.00 sularında güzellik uykusundan kalkıyor, afyonu patlamamış, aptal bir halde duşuna giriyor. Ardından Krallığın ilk veliahdı olan ağabeyiyle birlikte saraylarını terk edip krallığın en iyi çiçekçisine ve tatlıcısına gidiyorlar. Her ne kadar Prensesi beğenmeye gidiyor olsalar da karşı tarafında bir krallık olduklarını akıllarından çıkarmıyorlar. Bu yüzden her iki tarafı da onure edecek bir çiçek ve tatlıyla eve geri dönüyorlar. Büyük buluşmaya yarım saatten az bir zaman kalmış durumda.. Kral ve Kraliçe hazırlıklarını tamamlamış, Prens ve Prensin ağabeyini bekliyorlar. Nihayet Ufuk’ta Prens ve ağabeyini taşıyan araç görülüyor, usulca sarayın bahçesine giriş yaptıktan sonra eve girip hazırlanmak için asil bir şekilde iniyorlar araçtan. Mütevazi bir krallık burası, hizmetli yok, herkes kendisi hazırlanacak… Hazırlıklar tamamlandıktan sonra Prens ve ailesi yabancı krallığa doğru yol almaya başlıyor. Az gidiyorlar, uz gidiyorlar, dere tepe düz gittikten sonra nihayet yabancı sarayın önüne gelmiş durumdalar. Prens, kendisine yakışır şekilde elinde çiçeği ile başı dimdik şekilde sarayın kapısına yanaşıyor ve içeride heyecan patlamasına sebep olacak düğmeye basıyor.. Sonra usulca bir ses geliyor: “Kimsiniz?” Prens cevap veriyor… Çınar ve Kazak Krallıklarının en sevilen Prensi, Çınar Hükümdarlığının 2. varisi Ufuk Çınar ve herkesin karşılarında diz çöktüğü saygı değer ailesi… Büyük bir ihtişamla açılan kapıdan Prens ve ailesi içeriye giriyor… Saray yüksekte ve yolu patika. 3 tepe aştıktan sonra Öksüz Hanedanlığı karşılıyor Çınarlar’ı.. Sonrası ise…

Sonrası ise ne yazık ki bu hikayeyi sürdürememem çünkü aile tanışması dediğiniz olay uzun zamandır birbirlerini görmeyen akrabalar misali oturup konuşmasından öte bir şey değilmiş aslında. Nasılsınız, neler yapıyorsunuz, klima sağlığa zararlı mı, devlet meseleleri, övgüler, ikramlar, gülümselemeler, utanmalar ve son… Tabii bunun böyle olmasının sebebi aile yapısının birbirine oldukça benziyor olması, yazımın en başında belirttiğim gibi bir çatışma da çıkabilirdi, yanlış anlaşılmalar ya da kafa yapısı uyuşmazlığı olabilirdi. Arada karşı olduğum bir mevzuya değinilse bile (ki eminim bile isteye ortaya atıldı bu mevzu) yeri ve zamanı olmadığı için sessizliğimi korudum. Çünkü bu detaylar, bu düşünceler sonraların zamanı.. Ve elbette ki sadece benimle onun arasında halledilebilecek bir konu. O yüzden herhangi bir şekilde korkmam ya da çekinmeme gerek yoktu. Bazı konularda benim duruşum belliyken elbet ki karşı tarafta bazı konularda duruşunu göstermeye çalışacaktır.. Bence gayet iyi bir gündü, sonrasındaki yorumlar ise bu durumun kanıtıydı.. “Kanımız ısındı, biz gibiler…” lafları, her iki tarafın da bu sözleri sarf etmiş olması bizim için güzel bir durumdu. Bu kısım bu kadar, şuana kadar okuduğunuz kısımdan aile tanışmasında neler oluyor anlamadığınızın farkındayım, yazmak için yazıyorum.. Normalde anlamlı şeyler karalasam da bu sefer yazmak için..

Gelelim o zaman asıl konuya…

Aile tanışmasında ne olur ne yapılır?

Biz aile tanışması olduğu için çikolata götürmeyi uygun görmedik, neticede bir isteme mevzusu olmayacak o yüzden o kadarlık bir ciddiyete gerek yoktu. Çiçek ve şöbiyet ile gittik, kapıda karşılandık ve oturma düzenimizi ayarladıktan sonra oturduk. Damat adayı olduğum için fazla sesimi çıkarmadım, yoksa dahil olabileceğim tonlarca konu vardı, ama böylesi yakışık almazdı. Yaklaşık 2 saat oturduk, 40. dakikadan itibaren boynum ve sırtım ağrımaya başladı. Hiç dinlenmeden 5 saatlik motor yolculuğu yaptım ve net olarak karşılaştırmak gerekirse bu kadar yorulmadım.. Gerek durumun stresi, gerek oturuş pozisyonumun rahat olmasından ötürü bu ağrılarım meydana geldi ama yapabileceğim bir şey olmadığı için arada bir çaktırmadan hareket ve küçük masajlarla bu ağrıları dindirmeye çalıştım. Televizyonlarda gördüğüm klişe olay gerçekmiş, iyiyim siz nasılsınız muhabbeti. Herkese tek tek “Nasılsınız, -iyiyim sizleri sormak gerekli, -İyiyiz teşekkür ederiz.” sonra hop diğerine geçip aynı sohbeti sürdürmek.. Bi’ ara Öksüz’ün anneannesi kahvenin yanında gelen şekeri düşürdü ve ardından “Şekerim düştü.” dedi, ortalığı bir kahkaha almasını bekledim ama kimse olayı ben ve ağabeyim gibi yorumlamadı, dolayısı bunun esprisi de ikimiz arasında kaldı. Fincanlarımızın Beşiktaşlı (siyah-beyaz) olmasına değinmezsem olmaz, her ne kadar küçük bir detay olsa da farkına varmayacağımız bir durum değil, bu da gelin kızın gelecekte Beşiktaşlı olacağının göstergesi. Bunlar haricinde aslında fazla kasacak bir durum olmasa da o kadar da rahat olamazsınız neticede görücülüğe gidiyorsunuz. Karşı tarafın güler yüzü bizimkilerin güler yüzüyle birleşince gayet samimi bir ortam oluştu. Ardından ise vakti zamanı gelince kalktık zaten, üzerimizden büyük bir yükü atarak bindik aracımıza ve geldik evimize..

Uzun bir yazı oldu, ortalama 900 kelimelik bir yazı, dolayısı ile artık kesmem gerektiğini biliyorum. Hayatımda yaşadığım sayılı heyecanlardan birisi olduğu için sürç-i lisan ettiysem, olayları abarttıysam ya da karıştırdıysam affola..

Önceki yazım: Cesetler kaybetmez, yaşayanlar kaybeder.

Çınar
5 Ağustos 2017
260 görüntüleme
Ekmek Kırıntısı:
  • Anasayfa
  •  
  • Bloglamaca
  •  
  • Yeni bir Krallığın ilk adımları: Aile tanışması

  • Bu yazıya sen de bir yorum yapmak ister misin?

    metin2 bilişim